Jiří Pospíšil: Je třeba více komunikovat s lidmi

Rozhovor s lídrem kandidátky prostějovské ODS

V dobíhajícím volebním období měla ODS na prostějovské radnici třináct mandátů. Jedno z křesel patřilo lídrovi současné kandidátky, Jiřímu Pospíšilovi. Spolupracoval s týmem lidí , kterým se podařilo udělat městu v celorepublikovém kontextu velmi dobrou vizitku. Prostějov je v nejrůznějších průzkumech chválen pro své hospodaření bez dluhů, nízkou nezaměstnanost, poměrně zanedbatelnou kriminalitu… To všechno jsou atributy, které podstatnou měrou přispívají k stávajícímu komfortu života ve městě a které mohou být pro dosud nerozhodnuté voliče jistou nápovědou. „Ve hře je budoucnost Prostějova,“ upozorňuje v našem rozhovoru Jiří Pospíšili. Tentokrát jsme se ptali v ryze předvolebním duchu.

Máte za sebou spoustu mítinků, z nichž některé stále ještě probíhají, jaký z nich máte dojem. Překvapilo Vás něco? Co občany zajímá?

Můj dojem z mítinků je víceméně pozitivní. Lidé se zajímají o problémy, které se jich bezprostředně dotýkají, např. opravy chodníků, rekonstrukce dětských hřišť, ptají se i na systém komunálních voleb, který je odlišný od voleb do poslanecké sněmovny. Překvapen jsem byl zejména vstřícností, počítal jsem s tím, že budou lidé více odmítaví, když je na mítinku oslovím a pozvu k volbám.

Kdybyste měl vybrat ten nejzajímavější způsob, jakým Vám občané, kolegové, přátelé vyjádřili podporu, který by to byl?

Povzbuzením a v konečném důsledku svým hlasem ve volbách.

Jaká mezi lidmi teď, před volbami, panuje nálada?

Různá. Někteří rovnou řeknou, že jsou nevoliči, někteří nám vyjádří podporu, někteří odmítnou i pozornost a nabízený program naší strany. Řekl bych, že většina lidí, nimiž jsem se setkal, má zájem k volbám přijít a vyjádřit svůj názor.

V komunálních volbách v roce 2006 byla v Prostějově účast kolem 36 procent, zatímco v celém Olomouckém kraji přišlo průměrně volit 46 procent voličů. Proč by Prostehované měli přijít k volbám? Dá se stručně shrnout, co konkrétně je ve „hře“?

Ve hře jsou čtyři roky života města. Není řešením sedět doma, nadávat a být nespokojený. Lidé by měli přijít k volbám a měli by zodpovědně vybrat kandidátku, nebo jednotlivé kandidáty, kteří jsou dle jejich mínění ti správní.

Co můžete Prostějovu coby starosta nabídnout? Jakou máte vizi?

Nabízím otevřenost, skromnost, pokoru, pracovišti a vůli měnit věci ve prospěch nás všech.

Určitě jste sledoval práci současného vedení prostějovské radnice, v čem byste se nechal inspirovat a co byste naopak řešil jinak?

Za léta řízení města udělalo současné vedení pro Prostějov spoustu dobré práce. Naše město určitě nepřešlapuje na místě. Okolní svět běží neustále kupředu, proto je nutné jít s ním a využívat k tomu například moderní technologie, které možná byly občas opomíjeny. Zároveň je třeba se více otevřít občanům, více s nimi komunikovat.

Líbí se mi nápaditý slogan „Vraťme rozum na Hanou“, který je součástí předvolební kampaně ODS. Jak vznikl: Předpokládám, že fotovoltaika je jen špičkou ledovce.

Nápad vznikl při diskusi s přáteli o současném problému se solárními panely. Slogan by měl upozornit na to, aby se města a obce zamyslely, zda budou i nadále prodávat úrodnou půdu a měnit územní plány pro absolutně kontraproduktivní zařízení, na které doplatíme všichni.

Jste místopředseda bytové komise a předseda komise pro regeneraci městské památkové zóny, co se Vám v minulých čtyřech letech podařilo?

Podařilo se nám obnovit pravidla pro prodej bytů, bytová komise vzhledem ke klesajícímu počtu bytů zasedá nárazově, řeší pouze výměny a minimálně přidělování bytů v majetku města. V rámci komise pro regeneraci řešíme přidělování dotací z ministerstva kultury, , které jsou ovšem minimální, v letošním roce je to pouze 200 tisíc. Není to nic moc, ale naše město se může pyšnit tím, že většina památkové zóny je ve velice dobrém stavu. Navíc se neustále snažíme o další rekonstrukce. Jsem rád, že jsem mohl být u toho.

Má minulé zastupitelstvo vůči veřejnosti nějaký dluh?

To je otázka názoru, někdo vás bude kritizovat, že jste neudělali tohle, jiný zase támhleto… Je třeba si uvědomit, že vše nelze vyřešit mávnutím proutku, Spousta věcí chce svůj čas. Taky je řada věcí, které bude muset dělat další zastupitelstvo, pak zase to další.. je to nekonečná cesta.

Jaký vzkaz byste poslal voličům?

Aby nenalétli lacinému populismu a vybírali odpovědně,. Hlavně bych je ale vyzval, aby určitě přišli k volbám,. Bude se rozhodovat o novém zastupitelstvu, které ovlivní, jakým směrem se bude město v dalších čtyřech letech ubírat.

Týdeník Prostějovska, 13. října 2010

Zadáno: 2010-10-14 22:37