M. Sokolová: Prostějovu by slušelo Muzeum oděvnictví a módy

Zajímavá městská kultura vtáhne Prostějováky a přitáhne přespolní

Prostějov je kulturním městem, v němž v posledních letech vzniklo mnoho nových aktivit, jako bylo letošní úspěšné Prostějovské léto. Předsedkyně okrašlovacího spolku Milada Sokolová prosazuje ovšem další rozšíření městské kultury. „Těšíme mne, že Prostějované přijímají kulturu, chodí do divadla či na koncerty, ale je více než skvělé, že se také řada z nich přímo zapojuje do kulturních aktivit města,“ říká Milada Sokolová. Jejím cílem je podpora spolků, které již na území města působí. „Působí tu jen namátkou pěvecké sdružení Vlastimila, mužský pěvecký sbor Orlice, mateřská centra, loutkové divadlo Starost, Divadlo hanácké obce, Point, divadelní klub Historia či Kloboukový klub, které všechny přispívají ke kulturnímu rázu Prostějova. Jejich aktivity bychom proto měli podpořit a motivovat občany, aby zakládali další podobná sdružení,“ vysvětluje Sokolová, která je sama již sedm let činná v oblasti kulturních sdružení a spolků a má proto k tématu co říct.

Co Prostějovačka, to švadlena

Kultura ve městě může přitáhnout i další návštěvníky města, kteří tu nechají v našich obchodech a restauracích své peníze a podpoří tím pracovní místa v Prostějově. Podle Milady Sokolové má v tomto ohledu Prostějov velký potenciál: krásné město, dobrá dopravní dostupnost i pěkné okolí.

Milada Sokolová vidí na tomto poli velkou příležitost v oživení myšlenky na založení muzea, které by podtrhlo tradici Prostějova jako města módy. „Muzeum oděvnictví by městu slušelo. Jestli platí „co Čech, to, muzikant“, pak v Prostějově vždy platilo „Co Prostějovačka, to švadlena“. To musíme využít,“ je přesvědčena M. Sokolová.

S jeho založením bychom si měli pospíšit, protože jinak to může dopadnout jako v případě sbírky historických kočárů, kterou vytvořil pan Obr a jeho sdružení Milord. „Tuto dnes i evropsky ojedinělou atrakci „vyfoukli“ Čechy pod Kosířem,“ varuje M. Sokolová a dokresluje to zábavnou historkou: „Na letošním festivalu kočárů Josefkol byl slyšet vtip: „Víte, kde je Prostějov? No to je přece to město vedle Čech pod Kosířem“.

Muzeum oděvnictví nebo třeba Muzeum módy nemusí být podle jeho podporovatelky nutně městskou institucí, ale může vzniknout třeba jako další občanská aktivita, kterou město jen v rámci své bohaté grantové politiky podpoří. „ A prostor by se mohl najít třeba v části zrekonstruovaného zámku, který se již brzo stane dalším z kulturních center města“, uvažuje Milada Sokolová.

Víte, u koho bydlíte?

Při lákání návštěvníků bychom se mohli zaměřit i na zviditelnění rodáků a osobností města. Pomoci mohou i zdánlivé maličkosti jako leták městského informačního centra o slavných Prostějovácích nebo lepší propagace města na veletrzích cestovního ruchu.

Zatraktivnit město by mohla i úprava cedulek, které označují jednotlivé prostějovské ulice. „Doplňme na ně vždy po kom, případně po čem, byla ulice pojmenována,“ navrhuje opět M. Sokolová. „Není třeba cedulky hned vyměňovat. To by něco stálo. Stačí na to pamatovat u těch, které se budou vyměňovat. Časem by se i na ty staré mohly přidat nálepky s tímto označením,“ vysvětluje čtyřka na kandidátce občanských demokratů do zastupitelstva. „Sama bydlím na Vrlově ulici a jsem přesvědčena, že zdaleka ne všichni v naší ulici vědí, že byla pojmenována po Josefu Vrlovi, který ve městě zřídil první prostějovskou knihtiskárnu,“ přibližuje svůj další nápad Milada Sokolová, která chce, aby prostějovská kultura zažívala rozkvět i v dalších letech.

Zadáno: 2010-10-12 08:43