Starosta, který doplatil na svou důvěřivost i přímost...

Vzestupy a pády jednoho komunálního politika

Kdyby Lubomír Šlapka víc poslouchal před volbami lidi, nikdy by se mu nemohlo stát to, co se mu stalo. Jeho idealismus a víra v lidi se obrátily proti němu.

Podle všeho, Šlapku(45) zradila jeho vlastní politická partnerka, Hana Řebíková (62), kterou i přes varování starousedlíků, prosadil na kandidátku sdružení HORAL. Necelých pět měsíců po volbách a jeho zvolení za starostu města, to byla právě ona, která mu zasadila ránu do zad. Svolala, tehdy jako II. místostarostka, zastupitelstvo. Za zády starosty a I. místostarostky Mgr. Ireny Krausové se domluvila s opozicí a s pomocí další přeběhlice, Gabriely Holubové t.č. příslušnice PČR, nechala Šlapku i I. místostarostku Krausovou, odvolat z funkce a vzápětí se nechala zvolit za starostku. Část místních, kteří jsou nějak napojeni na ekonomické transféry horského města, tuto změnu přivítala. Šlapka byl znám svým tvrdým postojem proti korupci, pletichám a protekcionismu a to mnohým vadilo, ba tyto postoje přímo ohrožovaly jejich, především ekonomické zájmy. Dotázali jsme se exstarosty Šlapky na jeho pocity. S omluvou a úsměvem, nechtěl komentovat své odvolání, doslova řekl: "Je to jedna etapa mého života, velká zkušenost a smutné zjištění, že lhář zůstane lhářem a zloděj zlodějem. Na Řebíkovou se nezlobím, podrazem si uzmula post, ale ani lidsky, ani morálně si nepolepšila. Je mi jí líto, ale nepřeji jí nic zlého, mám jen obavy z toho, jak tato velice čilá paní, bude v městečku vládnout. Jak jsem jí mohl poznat, má sklony ke mstivosti, až neřízené zlobě, ale to tam nepište, to lidi musí poznat sami!".

Šlapkovi zlomila vaz jeho otevřenost a důvěra v lidi. Po svém nástupu nechal provést audity a kontroly hospodaření a výsledky zveřejnil. V pracovním poměru, taky nechal účetní Janu Groblovou roz. Matouškovou, která mu přinejmenším na počátku jeho starostování, rozhodně nepomohla. Pro nás, kteří na Hoře Svaté Kateřiny, žijeme celá desetiletí, je odvolání Šlapky jenom potvrzením nbázoru, že slušný člověk se v politice dlouho nemůže udržet.

Zadáno: 2011-09-30 09:37

Dotčená obec: Hora Svaté Kateřiny